A törzs és az állam- a szudáni autoriter konfliktusról egy szudáni származású anarchista szavaival
- október 28. közzé tette : CNT/AIT
Ez egy kísérlet a részemről a szudáni konfliktus elmagyarázására, mint szudáni származású anarchista. A brit gyarmatosítás előtt Szudán nem volt eg egységes állam, törzsi-, vagy etnikai alapon és klánok által megszervezett kisebb államok és királyságok alkották, mint például a Wadai királyság, a núbiaiak, Nuba-hegyi királyságok, és még sok hasonló entitás.
Szudán társadalmilag és kultúrálisan is jelentősen eltérő régiókból áll, ez megnehezíti az összehasonlítás bármely másik állammal. Északon a núbiai királyságok volt lakosai, az itt élők kulturálisan inkább Egyiptomhoz állnak közel, kapcsolataik egészen Aswanig nyúlnak.
Keleten a Beja, Beni, Amer és Hadendowa törzsek Eritreával és Etiópiával vannak szoros kapcsolatban. Darfúron belül pedig még az északi és déli régió között is jelentős társadalmi, kulturális különbség van, Darfúr pedig Csádhoz és a Közép-Afrikai Köztársasághoz kapcsolódik szorosan.
A gyarmatosító hatalmak, saját érdekükben próbálták egyesíteni ezeket a királyságokat, hogy hozzáférjenek az aranyhoz, gyapothoz, a termékeny földekhez és más természeti kincsekhez, a szudáni erőforrások ma is nemzetközi viták középpontjában állnak.
A gyarmatosítók ezeket a közösségeket nem tudták egyetlen entitássá asszimilálni, ehelyett olyan politikát alkalmaztak, amely “észak” és “dél” szétválasztását eredményezte, ahogy ez a ma is nyilvánvaló.
A gyarmatosítók kiűzésére, a királyságok, csoportok és közösségek egyesítésére irányuló forradalmak ellenére az ország törzsi-területi ellenőrzés és irányítás alatt maradt. Ez az anarchista nézőpont , amit a valóságunkra alkalmazunk és amit ez alapján próbálunk dekonstruálni.
Törzs és állam
A törzs a társadalmi tekintély egy miniatűr formája, amely saját tekintélyelvű kultúrával rendelkezik, a törzsi vezető tekintélye irányítja, amelyet a legtöbb esetben öröklés útján szerez meg. Szudán népét a törzsi konfliktusokból, az erőszakból és a tudatlanságból késlekedés nélkül egy jobb (társadalmi) szakaszba kell juttatni.
A gyarmatosítás fokozta és formálta a törzsek közötti ellenségeskedést azzal. hogy megkülönböztette és tetszőlegesen felfegyverezte és államhatalmat adott egyeseknek, amely a legegyszerűbb ügyeket is bonyolulttá tette és összetett viszonyokat eredményezett az emberek csoportjai között.
Szudánban nem történt meg a törzsből nemzetbe való átmenet, így az (társadalom) önszerveződés korai szakaszában vagyunk. A modern szudáni állami függetlenség idején is a törzsi rendszerek és közigazgatások irányítják az államot így vagy úgy , ezzel kikövezve az utat a rasszizmus, a törzsi konfliktusok és a polgárháború terjedésének.
Szudán kortárs problémája az etnikai és törzsi indítékokon alapuló fegyveres csoportok és milíciák, amelyeket a különböző imperialista erők kihasználnak, hogy megosszák és szétszakítsák az országot, megkönnyítve a stratégiaiag fontos területek és természeti erőforrások feletti ellenőrzést.
Jelenleg Szudánban 7 fegyveres hadserege van, amelyek egymással harcolnak és csak idő kérdése, hogy a káosz elborítsa az országot.
Ezért elengedhetetlen a törzsi mentalitás elleni küzdelem, ahogy a polgárháborúkhoz vezető nacionalista eszmék elleni harc is.
Az anarchizmus az egyetlen megoldás.
Egy anarchista Szudánból
folytatás következik…